Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem o transferze decyduje przejęcie ludzi, a czasem majątku

04 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

ORZECZNICTWO | Trudno precyzyjnie określić, od czego zależy przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę. Nieraz ważniejsze jest przekazanie jego załogi, a innym razem jego zasobów, np. budynków czy sprzętu. Sądy wciąż się nad tym zastanawiają.

Bez odwołania się do unijnego orzecznictwa nie można ocenić, czy doszło do przejścia zakładu pracy. Ważne jest przy tym zachowanie tożsamości jednostki przejmowanej, a ustaleń w tym zakresie należy dokonać na podstawie kilku kryteriów wynikających z wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Czasem kluczowe znaczenie ma czynnik ludzki, a w innym wypadku materialny. W Polsce pracownicy są bardziej chronieni, gdyż przejście zakładu może zachodzić również w sferze publicznej, mimo że gwarancje dyrektywy dotyczą tylko przedsiębiorstw.

Samo przejęcie zadań to za mało, żeby stwierdzić zachowanie tożsamości przedsiębiorstwa

Jakie przepisy

Przejście zakładów w prawie europejskim reguluje dyrektywa Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (DzU UE L z 22 marca 2001 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9503

Wydanie: 9503

Spis treści
Zamów abonament