Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce Żyda jest w diasporze

13 kwietnia 2013 | Plus Minus | Filip Memches

I znowu przez Polskę przetoczyła się awantura o interpretację przeszłości.

Po jednej stronie zabrał głos historyk usiłujący rozliczać Żydów z ich udziału w XX-wiecznych dziejach, po drugiej odezwała się slawistka dekonstruująca etos harcerzy z „Pomarańczarni".

Trzeba przyznać, że Krzysztof Jasiewicz i Elżbieta Janicka narobili trochę szumu przed 70. rocznicą powstania w warszawskim getcie. Ale całą sprawę najłatwiej skomentować następująco: są to tematy zastępcze, na których żerują głównie media. Bo przecież w skandalizujących wypowiedziach liczy się to, czy wywołują one oddźwięk, a nie czy stoją za nimi jakieś racje. Niemniej opinie Jasiewicza i Janickiej, nawet jeśli pozbawione są wszelkich racji, to przynajmniej przełamują rozmaite tabu, co jest bardzo potrzebne debacie publicznej, zresztą nie tylko w Polsce.

Zacznijmy od Elżbiety Janickiej, która w wypowiedzi dla PAP stwierdziła, że w międzywojniu „Pomarańczarnia" znajdowała się w kręgu oddziaływania antysemickiej ideologii ONR, natomiast legendy tej drużyny Jan Bytnar „Rudy" i Tadeusz Zawadzki „Zośka"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9511

Wydanie: 9511

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament