Norwegia, kraj ropą płynący
Norwegowie pracują tylko tyle, by wystarczyło im na wygodne życie. Korzystają na tym imigranci, w tym Polacy.
Korespondencja z Oslo
Dziesiąta wieczorem, warszawskie lotnisko im. Chopina. Właśnie odlatuje samolot Norwegian Air Shuttle do Oslo. Za mną długa kolejka dziwnie milczących mężczyzn w wieku 35–50 lat. To Polacy wracający do pracy po weekendzie spędzonym w kraju.
W samolocie się prześpią, odpoczną. Ich wypoczynku nie zakłóci nawet grupka młodych Norwegów, którzy wyraźnie do ostatniej chwili korzystali ze zdecydowanie tańszego alkoholu w Polsce.
Tych albo podobnych Polaków usłyszę następnego dnia na rusztowaniach na remontowanych kamieniczkach Oslo. Nawet nie słychać przekleństw, jakie normalnie dominują w dialogu na polskich budowach. Pracują w Norwegii, gdzie cieszą się wszystkimi przywilejami, jakie należą się miejscowym. Jeśli zatrudnieni są legalnie, mają nie tylko wysokie pensje, ale też ubezpieczenie i opłacone składki emerytalne.
Dobrobyt w skandynawskim stylu
Dzisiaj Norwegia jest w Europie niezwykłą wyspą spokoju i dobrobytu. Nie luksusu, bo to nie jest w norweskim stylu. I mekką dla imigrantów, którzy jeśli potrafią uczciwie i ciężko pracować, przy wypłacie stwierdzają, że się to opłaca.
Wczesnym popołudniem na nabrzeżach spacerowicze, jak na wakacyjnym deptaku. Jedzą lody, przesiadują w restauracjach, gdzie natychmiast są troskliwie otulani kocami i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta