Pracownicy na diecie
Nie dziwi to, że Ministerstwo Pracy interpretuje przepisy nowego rozporządzenia o podróżach służbowych niezgodnie z interesami pracowników. Zdumiewa, że prezentuje interpretację niezgodną z jego brzmieniem i celem
Interpretacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i brzmienie nowych przepisów budzą zasadnicze wątpliwości praktyczne. Chodzi o rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167).
Analogia rozwiązań
W zamyśle miało ono przenieść na grunt krajowych podróży służbowych zasady stosowane dotychczas przy podróży zagranicznej dotyczące odliczania kwot posiłków zagwarantowanych pracownikowi od przysługującej diety.
Wcześniej obowiązujące rozporządzenie nie przewidywało takiej możliwości przy podróżach krajowych. Pracodawca albo wypłacał dietę w całości albo wcale.
Natomiast przy podróżach zagranicznych regułą było obniżanie diety o określoną wartość, gdy pracownik miał zapewniony posiłek (śniadanie, obiad czy kolację). Zasady te chciano przetransponować na grunt podróży krajowych. Wyszedł z tego niezły bałagan.
Co mówi resort
Ministerstwo pracy uważa, że podstawę odliczenia posiłków w każdym przypadku powinna stanowić pełna kwota diety za dobę podróży, tj. 30 zł (§ 7 ust. 1 rozporządzenia). Przy czym tę stawkę diety należy zmniejszać o koszt zapewnionego bezpłatnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta