Jaki VAT od zwrotu opłat za media przy użyczeniu
Gdy podatnik refakturuje koszty w ramach niepodlegającej opodatkowaniu umowy bezpłatnego korzystania z jego nieruchomości, powinien do nich stosować właściwą stawkę z faktury źródłowej
- Oddaliśmy kontrahentowi lokal użytkowy w użyczenie, a więc nieodpłatnie i bez ustalania należnego czynszu. To użyczenie lokalu związane jest bezpośrednio z naszą podstawową działalnością. Umowa użyczenia jest skonstruowana w ten sposób, że otrzymujemy zwrot kosztów mediów poniesionych na ten lokal, zwrot kosztów jego sprzątania oraz zwrot podatku od nieruchomości. Czy taką umowę użyczenia, gdzie następuje zwrot kosztów, możemy uznać za niepodlegającą VAT i czy możemy nie rozliczać od niej podatku? A może jednak przy umowie użyczenia, gdzie następuje zwrot kosztów (mediów i innych), koszty te podlegają opodatkowaniu VAT? Jeśli tak, to jaką stawką VAT są opodatkowane? – pyta czytelnik.
Umowa użyczenia to umowa cywilnoprawna, zgodnie z którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu – przez czas oznaczony lub nieoznaczony – na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy (art. 710–719 k.c.).
Nieodpłatne świadczenie
Oddanie do bezpłatnego używania nieruchomości na podstawie umowy użyczenia jest dla celów VAT traktowane jako nieodpłatne świadczenie usługi, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Jeżeli podatnik VAT, zawierając umowę użyczenia, zobowiązuje się – w związku ze swoją działalnością - zezwolić osobie trzeciej (w tym przypadku swojemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta