Czy czynsz najmu objąć ewidencją
Korzystnie dla podatników zmienia się orzecznictwo w zakresie rozliczenia należności za uprawnienie do korzystania z wypożyczonego samochodu. Dominuje pogląd, że są one kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości
W świetle art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.
Stawka ta jest określona w odrębnych przepisach wydanych przez ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Podatnik jest przy tym obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Do której kategorii zaliczyć
A zatem koszty używania m.in. wynajmowanych samochodów osobowych mogą być kosztami podatkowymi tylko do wysokości limitu wynikającego z tej ewidencji. Powstaje tu jednak pytanie czy czynsz za najem takiego samochodu należy zaliczać do „kosztów jego używania" i w związku z tym obejmować ewidencją przebiegu, czy też jest to wydatek niezależny od używania samochodu i może być zaliczany do kosztów podatkowych bez ograniczeń wynikających z tej ewidencji.
Niewątpliwie czynsz najmu jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta