Brak odpowiedzi dezaktualizuje ofertę
Szef powinien ustosunkować się do pisemnej propozycji pracownika o terminie jego odejścia z pracy bez zbędnej zwłoki. Jeśli zrobi to zbyt późno, oferta stanie się bezskuteczna
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2012 r. (II PK 63/12).
Dyrektor wezwał pracownika 9 stycznia 2007 r. na rozmowę, podczas której przedstawił mu zarzuty do jego pracy. Według przełożonego kwalifikowały się one na dyscyplinarkę. Dyrektor podpowiedział jednak, aby pracownik sam się zwolnił w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych.
Ten zdenerwowany złożył wniosek o rozwiązanie angażu z końcem września 2007 r. w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor przeczytał pismo, ale do dnia odwołania go ze stanowiska nie podjął decyzji w tej sprawie. W międzyczasie pracownik złożył szefowi oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych pierwszego pisma, powołując się na wadę oświadczenia woli w postaci groźby dyscyplinarnego zwolnienia. Pracodawca uznał to uchylenie za bezskuteczne.
Nowy dyrektor 5 czerwca 2007 r. zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę z końcem września. Pracownik zakwestionował to i sąd pierwszej instancji uznał, że nic nie uzasadniało wielomiesięcznej zwłoki w udzieleniu powodowi odpowiedzi na jego ofertę. Tym samym pracownik w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta