Trzeba będzie zapłacić
Współwłaściciel może się domagać od pozostałych współwłaścicieli, korzystających z rzeczy wspólnej z naruszeniem art. 206 kodeksu cywilnego w sposób wyłączający jego współposiadanie, wynagrodzenia za korzystanie z tej rzeczy na podstawie art. 224 § 2 lub art. 225 k.c.
Tak orzekł Sąd Najwyższy 19 marca 2013 r. (III CZP 88/12).
W ostatnich latach Sądowi Najwyższemu wielokrotnie był przedstawiany problem rozliczeń pomiędzy współwłaścicielami, w przypadku „nadmiernego" korzystania z rzeczy przez jednego bądź kilku współwłaścicieli.
I tak, w uchwale z 27 kwietnia 2001 r. (III CKN 21/99) Sąd Najwyższy zakwestionował w ogóle możliwość „nieuprawnionego" korzystania z rzeczy wspólnej. Skład orzekający podkreślił w tym orzeczeniu, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo do władania całością rzeczy i o ile nie dokonano podziału rzeczy wspólnej do używania, nie można mówić o korzystaniu z rzeczy wspólnej w sposób „nieprawidłowy". Taką samą opinię Sąd Najwyższy wyraził ponownie w kolejnych orzeczeniach (np. III CKN 1386/00, III CSK 195/09, III CSK 191/10).
Przeciwne zdanie zostało sformułowane w uchwale Sądu Najwyższego z 10 maja 2006 r. (III CZP 9/06). W przypadku „nieuprawnionego" korzystania z rzeczy wspólnej współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta