Wolne na dziecko lepiej wykorzystać w miesiącu wypłaty zmiennych składników
Należność za dwa dni opieki w roku nad potomkiem do 14. roku życia ustala się podobnie jak pensję za urlop. Przy jej kalkulowaniu stałe i zmienne elementy pensji uwzględnia się z miesiąca, w którym podwładny sprawował pieczę
Rachunki będą się od siebie różniły w zależności od tego, jakie składniki pensji otrzymuje zatrudniony.
Art. 188 k.p. przyznaje pracownikom wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat zwolnienie od pracy na dwa dni w ciągu roku. Zachowują oni wówczas prawo do wynagrodzenia. Przywilej ten przysługuje pod warunkiem, że rodzic sprawuje faktyczną opiekę nad potomkiem, niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę. Dla obojga rodziców wymiar wolnego wynosi łącznie dwa dni w roku, bez względu na liczbę dzieci.
Gdy pracownik nie skorzysta z tego okolicznościowego urlopu w danym roku kalendarzowym, nie „przechodzi" on na rok następny, nie kumuluje się.
Nieco inaczej niż wakacje
Wyliczając, ile pieniędzy należy wypłacić za czas absencji wynikłej wskutek opiekowania się dziećmi, co do zasady firmy muszą stosować reguły kalkulowania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Nie wolno jednak zapominać o pewnych odmiennościach.
Aby ustalić, jaka kwota ma trafić do kieszeni podwładnego z racji pieczy nad najmłodszymi członkami rodziny, trzeba zajrzeć do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta