Przemysł w Europie nie ucierpi
Plan zamrożenia 900 mln praw do emisji CO2, tzw. backloading, upadł. Po decyzji europosłów ceny uprawnień do emisji drastycznie spadły.
Propozycja Komisji Europejskiej mająca na celu podniesienie cen praw do emisji CO2 spotkała się wczoraj ze sprzeciwem większości eurodeputowanych: 332 europosłów zagłosowało przeciw, 315 było za, a 63 wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu ceny praw do emisji dwutlenku węgla spadły o prawie 40 proc., do 2,63 euro za tonę.
Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. klimatu, nie składa broni. – Jesteśmy przekonani, że backloading pozwoli na przywrócenie zaufania do ETS (europejski system handlu emisjami) w krótkim terminie, nim zdecydujemy o zmianach strukturalnych – powiedziała. KE zwraca uwagę, że choć backloading odrzucono, to w drugim głosowaniu nie przeszedł wniosek o wycofanie w ogóle wniosku Brukseli. Czyli propozycja wraca do komisji środowiska i rady unijnych ministrów środowiska. – Zawsze oczywiście KE może wrócić do parlamentu z tą samą propozycją, ale to może tylko rozsierdzić eurodeputowanych – mówi „Rz" Konrad Szymański, eurodeputowany PiS.
2,5 mln osób zatrudniają unijne przedsiębiorstwa, dla których ceny praw do emisji CO2 są jednym z kosztów działalności
Odrzucenie backloadingu oznacza przełamanie izolacji Polski, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta