Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żydzi nie muszą przepraszać

18 maja 2013 | Plus Minus | Filip Memches

Opublikowany w poprzednim „Plusie Minusie" tekst psychologa Ryszarda Praszkiera ma z pewnością charakter przełomowy.

Tak przynajmniej należy potraktować słowa: „Pragnę prosić o przebaczenie w imieniu Żydów, którzy wraz z innymi Polakami przyczynili się do umocnienia okupacji sowieckiej w Polsce. Nic mnie z nimi nie łączy prócz korzeni etnicznych, ale w końcu ktoś musi poprosić o przebaczenie!".

Ryszard Praszkier w pewnym sensie naruszył tabu, jakie obowiązuje w III RP. Bo dotychczas przepraszać mieli właściwie wyłącznie Polacy za antysemityzm poprzednich pokoleń. Druga strona była traktowana jako grupa mniejszościowa, czyli – w domyśle – ofiara, której należy się taryfa ulgowa. Szczególnie że przeszła przez takie doświadczenie jak Holokaust. W ten sposób szukano usprawiedliwień dla zaangażowania Żydów w komunizm jako wzniosłą ideologię obiecującą przyszły świat bez międzyetnicznych waśni.

W rezultacie na łamach „Gazety Wyborczej" czy „Polityki" pojawiały się artykuły, z których można było wyciągnąć wniosek, że szczytem zbrodniczości peerelowskiego reżimu nie były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9539

Zamów abonament