Wagner: urzekający i podejrzany
Być może z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora warto wreszcie wybaczyć mu dawne winy?
Przeżył 70 lat bez trzech miesięcy. Wiódł życie barwne, ale trudne, pełne sukcesów i klęsk. Wielokrotnie umykał przed wierzycielami, jedna z ucieczek – statkiem z Rygi do Londynu z burzą morską u wybrzeży Norwegii – zaowocowała powstaniem „Holendra tułacza". Ścigany był listami gończymi przez policję pruską za udział w rewolucji w 1849 roku w Dreźnie, a po latach w Bawarii zauroczył króla Ludwika II, który na potrzeby swego ulubionego kompozytora gotów był wyłożyć każdą kwotę.
Żona przyjaciela
Urodził się 22 maja 1813 roku w Lipsku, tam dorastał i kształcił się, ale inne miasta odegrały ważniejszą rolę w jego biografii. W sztuce kompozytorskiej był zresztą samoukiem, brał lekcje gry na skrzypcach i fortepianie, w późniejszym okresie uczył się kontrapunktu, ale systematycznych studiów nigdy nie odbył. Od wczesnego dzieciństwa wzrastał jednak w atmosferze teatru, literatury i sztuk plastycznych, głównie za sprawą ojczyma Ludviga Greyera – aktora, śpiewaka i malarza (ojciec – policyjny archiwista – zmarł, gdy Richard miał cztery miesiące). To z pewnością dzięki niemu zyskał podstawy, by w przyszłości myśleć o stworzeniu widowiska, które byłoby syntezą wszystkich sztuk.
W zmiennych kolejach losu artysty, który długo zmagał się z biedą i odrzuceniem, a potem umarł uwielbiany, odbija się jego skomplikowany charakter. U...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta