Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka Polska, słaba Europa

18 maja 2013 | Kraj | Andrzej Talaga

Brytyjscy konserwatyści opublikowali szkic ustawy o referendum na temat członkostwa ich kraju w UE.

To początek batalii o kształt Unii Europejskiej. Anglicy bowiem wcale nie chcą jej opuszczać, zamierzają tylko wyłączyć swój kraj z dalszych procesów integracyjnych. Za nimi mogą pójść inni. Polska staje więc przed strategicznym wyborem, jaką UE poprzeć i gdzie jest w niej nasze miejsce. Wielka Europa – słaba Polska czy wielka Polska – słaba Europa. To jednak fałszywa alternatywa, nie mamy bowiem wystarczającego potencjału do rozwoju w pełni samodzielnego, mocnego państwa.

1

W europejskiej Wspólnocie waśnie o granice integracji mają długą tradycję, jednak sporów o przełomowym znaczeniu było ledwie kilka. Obecnie Unia stoi właśnie przed jednym z nich. Określi on jej przyszłość na najbliższe dekady. Brytyjczycy całkiem otwarcie postawili bowiem kwestię – budować państwo europejskie czy ograniczyć Unię do strefy wolnego handlu oraz wspólnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9539

Zamów abonament