Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim podpiszesz protokół, rozszyfruj jego treść

24 maja 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek

Jeśli przy ostatniej wizycie kontrolera z Państwowej Inspekcji Pracy nie ma osoby, która rozumie konsekwencje wynikające z dokonanych ustaleń, dla pracodawcy lepiej, gdy pokwituje odbiór dokumentu, ale nie prawdziwość stwierdzeń

Podpisanie protokołu wieńczy postępowanie kontrolne inspektora pracy. Z tym momentem kończy się ustalanie i dokumentowanie stanu faktycznego zastanego w badanej firmie w zakresie przestrzegania prawa pracy, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia, którego odzwierciedleniem jest właśnie protokół (art. 31 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa o PIP).

To jednak nie koniec perturbacji związanych z wizytą kontrolera. Na podstawie protokołu inspektor nakaże bowiem wyprostować stwierdzone nieprawidłowości oraz ukarze winnych ich wystąpienia.

To nie laurka

Dlatego bardzo uważnie i ze zrozumieniem należy przeczytać protokół. Nie jest to łatwe, gdyż dzieje się to w obecności inspektora, co zawsze wiąże się ze stresem dla kontrolowanego. Pełne zrozumienie tego dokumentu utrudnia również to, że nie wszyscy pracodawcy mają szeroką wiedzę z zakresu będącego przedmiotem zainteresowania PIP (tj. prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bhp). Zazwyczaj też nie uczestniczą w czynnościach kontrolnych, wyręczając się fachowymi służbami, czyli pracownikami działu kadr, płac czy bhp.

Co więcej, już samo sygnowanie protokołu z kontroli powoduje dużą nerwowość u kontrolowanego. Ma on bowiem świadomość, że swoim podpisem potwierdza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9544

Wydanie: 9544

Spis treści
Zamów abonament