Niemcy
Dobra znajomość języka, odpowiednie kwalifikacje, system ubezpieczenia zdrowotnego podobny jak w Polsce
U naszych zachodnich sąsiadów pracuje około 0,5 mln naszych rodaków. Z Niemcami wiążą nas tradycje wyjazdów zarobkowych jeszcze sprzed przystąpienia do UE.
Niemcy mają rekordowo niskie bezrobocie. Według europejskiego biura statystycznego wynosi ono nieco ponad 5 proc. Poszukują zatem pracowników, m.in. w rolnictwie, hotelarstwie, gastronomii, do opieki nad chorymi, inżynierów, informatyków. Szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy mają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i z dobrą znajomością języka niemieckiego (wymaga tego większość niemieckich pracodawców).
Aktualny wykaz najbardziej poszukiwanych zawodów na niemieckim rynku pracy dostępny jest na stronie internetowej niemieckiego urzędu pracy: www.statistik.arbeitsagentur.de pod hasłem: „TOP TEN der gemeldeten Stellen nach Branchen und Berufen" (pierwsza dziesiątka zarejestrowanych stanowisk wg branż i zawodów). Wykaz ten jest uaktualniany co miesiąc.
Osoby, które zdecydują się na szukanie pracy w Niemczech na własną rękę, powinny zacząć od Internetu. To najbardziej popularny i skuteczny sposób poszukiwania pracy w Niemczech. Pracodawcy, którzy poszukują pracowników, zamieszczają ogłoszenia o pracę na swoich stronach internetowych lub korzystają z usług wyspecjalizowanych firm rekrutacyjnych.
Oferty pracy są dostępne na stronach internetowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta