Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej zbudować niewielki obiekt niż ogromną inwestycję

24 maja 2013 | Dobra Firma | Teresa Siudem
Robert Dziwiński
źródło: Rzeczpospolita
Robert Dziwiński

Co rusz inwestor musi zawiadamiać różne organy o tym, co zrobił. A nie wszystkie z tych informacji są organom potrzebne – mówi Robert Dziwiński, główny inspektor nadzoru budowlanego

- Przedsiębiorcy skarżą się na długotrwałe procedury budowlane. Według raportu Banku Światowego na załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę muszą czekać przeciętnie prawie 300 dni. Gdzie tkwi problem? Czy to wina złych przepisów, urzędników, a może jest jeszcze jakiś inny powód?

Robert Dziwiński: Od 1 stycznia tego roku wdrożyliśmy elektroniczny system rejestracji wniosków o pozwolenie na budowę, który funkcjonuje w całym kraju od szczebla starostwa. Na bieżąco możemy sprawdzić, kiedy wniosek wpłynął, jak długo trwa wydanie decyzji. Wprawdzie pierwszy kwartał nie jest dobrym okresem do wyciągania ostatecznych wniosków w sprawach związanych z budownictwem, ale z zebranych danych wynika, że czas oczekiwania na decyzję nie jest długi – od 30 do 40 dni.

Skąd zatem biorą się skargi przedsiębiorców i złe oceny w raporcie Banku Światowego?

Często mylone są dwa pojęcia: długotrwałości procedur budowlanych i długotrwałości przygotowania procesu budowlanego. Jeśli inwestor najpierw musi wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy albo o decyzję środowiskową, takie postępowanie trwa znacznie dłużej, niż gdy występuje tylko o pozwolenie na budowę.

Oczywiście, są inwestycje, dla których procedura jest z założenia skomplikowana. Wymaganych jest kilka opinii wyspecjalizowanych organów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9544

Wydanie: 9544

Spis treści
Zamów abonament