Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokalna specyfika spółdzielców

24 maja 2013 | Ekonomia | Tomasz Mirończuk

Banki spółdzielcze walczą o swoją niezależność. Ich rezerwy są szansą dla polskiej gospodarki – uważa prezes Banku Polskiej Spółdzielczości.

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w maju wielu obserwatorów. Kolejna obniżka stóp to jasny sygnał, że presja inflacyjna jest dziś mniej istotnym zagrożeniem niż hamujący wzrost gospodarczy. RPP słusznie stara się wspierać akcję kredytową, jednak należy pamiętać o tym, że obniżanie kosztów pieniądza to niejedyny sposób, żeby pomóc przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu funduszy.

Nasza gospodarka ma w rezerwie potężny, niewykorzystany kapitał. Dysponują nim banki spółdzielcze – instytucje finansowe, które dziś zdecydowanie chętniej i bardziej skutecznie wspierają sektor małych i średnich przedsiębiorstw niż banki komercyjne. W grę wchodzi nawet 5 mld zł, które mogą zasilić polską gospodarkę. Taką nadwyżkę płynności mogą wygenerować banki zrzeszone w dwóch instytucjach organizujących polski sektor bankowości spółdzielczej. To ogromna szansa dla gospodarki, bo uwolnione środki trafiłyby tam, gdzie są dziś potrzebne najbardziej. Do małych i średnich firm działających poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9544

Wydanie: 9544

Spis treści
Zamów abonament