Wielka Brytania
Duża konkurencja pracy z imigrantami spoza Europy, te same prawa do zasiłków, odliczeń podatkowych i ulg
Polacy mogą pracować w Wielkiej Brytanii bez pozwoleń i ograniczeń czasowych. Aby wjechać na teren kraju, podjąć w nim pracę i zamieszkać, wystarczy dowód osobisty lub paszport.
Od 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w urzędzie do spraw imigracji (Home Office). Po pięciu latach pobytu można natomiast wystąpić o świadectwo stałego pobytu. Dokument ten jest przydatny, jeśli np. posiadamy rodzinę w kraju nienależącym do Unii Europejskiej i chcemy legalnie zaprosić ją do Anglii.
Polacy mogą bez ograniczeń prowadzić w Wielkiej Brytanii własną działalność gospodarczą. Podatki są wtedy niższe, niż przy zatrudnieniu na umowę o pracę.
Po półrocznej pracy konieczne jest rozliczanie się z brytyjskim fiskusem, przy czym nie trzeba już płacić podatków w Polsce. Pracując krócej niż pół roku nie płacimy podatków, dzięki czemu po zakończeniu pracy możemy ubiegać się o zwrot podatku.
Polaków przebywających w Anglii obowiązują te same prawa co Brytyjczyków. Mają więc prawo do zasiłków, odliczeń podatkowych i ulg, obowiązują ich też prawa pracownicze.
Podejmując pracę w Anglii warto znać angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym. W Anglii przebywa wielu emigrantów spoza Europy, na tle których często wypadamy korzystnie pod względem językowym. Niemniej konkurencja na rynku pracy jest duża i nie warto ryzykować, wyjeżdżając z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta