Norwegia
Pracownicy cudzoziemcy powinni być traktowani na równi z norweskimi w zakresie płac i warunków pracy
Ruszyła właśnie nowa fala polskich emigrantów zarobkowych. Liczba aktywnie pracujących mężczyzn z Polski wzrosła tam w ciągu ostatnich sześciu lat z 9 do 44,5 tys.
W Norwegii bezrobocie wynosi niespełna 4 proc. Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, to najbardziej chłonne są branże budowlana, stoczniowa i przetwórstwo rybne. Jest też duże zapotrzebowanie na inżynierów do wielu innych branż, w tym głównie do rafinerii oraz do przemysłu drzewnego, chemicznego i papierniczego.
Obywatele polscy mogą przebywać w Norwegii bez pozwolenia na pobyt przez okres sześciu miesięcy w celu poszukiwania pracy jako pracownik wykwalifikowany lub specjalista. Specjalista jest osobą posiadającą wykształcenie zawodowe lub kwalifikacje specjalne, na które jest zapotrzebowanie w Norwegii. Wiedza i umiejętności tej osoby muszą być niezbędne dla zatrudniającego ją zakładu pracy.
Aby ubiegać się o pozwolenie na pracę jako specjalista, trzeba posiadać konkretną ofertę pracy. Cudzoziemcy starający się o pozwolenie na pracę jako specjaliści powinni z reguły złożyć wniosek o pozwolenie na pracę w najbliższej placówce dyplomatycznej Norwegii, ale mogą oni również złożyć wniosek o takie pozwolenie już z Norwegii, jeżeli posiadają ważne pozwolenie na pobyt tam.
Jeśli jest prawdopodobne, że wniosek danej osoby zostanie załatwiony pozytywnie w Urzędzie ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta