Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować raty w transgranicznym leasingu finansowym

24 maja 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Jamroży
dr Marcin  Jamroży partner w Rödl & Partner
źródło: Rzeczpospolita
dr Marcin Jamroży partner w Rödl & Partner

W zależności od postanowień umów międzynarodowych opłaty ponoszone na rzecz finansującego spoza kraju mogą być traktowane jako zyski przedsiębiorstw, zyski z przeniesienia własności majątku, odsetki albo należności licencyjne

Krajowe ustawy o podatkach dochodowych sprawiają, że strony umowy decydują w dużej mierze o tym, że mamy do czynienia z leasingiem finansowym, przewidując w tej umowie, że odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający (leasingobiorca).

Rata uiszczana przez korzystającego na rzecz finansującego (leasingodawcy) składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie tę drugą, tj. odsetki mające charakter wynagrodzenia z tytułu finansowania.

Natomiast część kapitałowa raty, która jest spłatą wartości początkowej przedmiotu leasingu, jest ujmowana jako koszt podatkowy pośrednio – poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Po zakończeniu podstawowego okresu umowy korzystający jest uprawniony do nabycia na własność przedmiotu leasingu za ułamkową część jego wartości początkowej. Mówimy wówczas o tzw. silnej opcji wykupu, jaka przysługuje leasingobiorcy.

Niejednolite regulacje sprawiają problemy

W przypadku leasingu transgranicznego (ang. cross-border leasing) finansującym (leasingodawcą) jest podmiot z innego państwa niż korzystający (leasingobiorca). Regulacje poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są jednolite, a dodatkowo przy ich stosowaniu mogą ujawniać się rozbieżności. Tym ważniejsze staje się rozpoznanie problemów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9544

Wydanie: 9544

Spis treści
Zamów abonament