Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować raty w transgranicznym leasingu finansowym

24 maja 2013 | Prawo i praktyka | Marcin Jamroży
dr Marcin  Jamroży partner w Rödl & Partner
źródło: Rzeczpospolita
dr Marcin Jamroży partner w Rödl & Partner

W zależności od postanowień umów międzynarodowych opłaty ponoszone na rzecz finansującego spoza kraju mogą być traktowane jako zyski przedsiębiorstw, zyski z przeniesienia własności majątku, odsetki albo należności licencyjne

Krajowe ustawy o podatkach dochodowych sprawiają, że strony umowy decydują w dużej mierze o tym, że mamy do czynienia z leasingiem finansowym, przewidując w tej umowie, że odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający (leasingobiorca).

Rata uiszczana przez korzystającego na rzecz finansującego (leasingodawcy) składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie tę drugą, tj. odsetki mające charakter wynagrodzenia z tytułu finansowania.

Natomiast część kapitałowa raty, która jest spłatą wartości początkowej przedmiotu leasingu, jest ujmowana jako koszt podatkowy pośrednio – poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Po zakończeniu podstawowego okresu umowy korzystający jest uprawniony do nabycia na własność przedmiotu leasingu za ułamkową część jego wartości początkowej. Mówimy wówczas o tzw. silnej opcji wykupu, jaka przysługuje leasingobiorcy.

Niejednolite regulacje sprawiają problemy

W przypadku leasingu transgranicznego (ang. cross-border leasing) finansującym (leasingodawcą) jest podmiot z innego państwa niż korzystający (leasingobiorca). Regulacje poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są jednolite, a dodatkowo przy ich stosowaniu mogą ujawniać się rozbieżności. Tym ważniejsze staje się rozpoznanie problemów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9544

Wydanie: 9544

Spis treści
Zamów abonament