Przymusowy urlop to wyjątek
Zbliżający się koniec okresu, na jaki zawarto umowę terminową, nie oznacza, że pracodawca może zobowiązać podwładnego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego
- Czy pracownik zatrudniony na czas określony musi, czy też może wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy przed rozwiązaniem umowy? Czy pracodawca może mu nakazać, aby zrealizował cały przysługujący mu wypoczynek za bieżący rok?
Odpowiada Anna Telec radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy:
Nie, chyba że do rozwiązania umowy o pracę doszło w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.
Odpowiedź na pytanie, czy pracodawca może narzucić wykorzystanie urlopu wypoczynkowego pracownikowi przed rozwiązaniem terminowej umowy o pracę, tak naprawdę zależy od tego, w jakim trybie ma zostać rozwiązany angaż – za wypowiedzeniem czy też z upływem okresu, na jaki została zawarta.
Co do zasady umowa na czas określony nie podlega rozwiązaniu z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Od tej reguły wyjątek przewiduje art. 33 k.p. Stanowi on, że przy zawieraniu terminowego angażu strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego jego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Warunek jest jeden – umowa musi zostać zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Jeżeli pracodawca dokona wypowiedzenia takiej umowy, może zobowiązać podwładnego, aby w okresie wypowiedzenia wykorzystał on urlop. Zgodnie bowiem z art. 1671 k.p. podwładny ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop w okresie wymówienia angażu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta