Niewysłuchana modlitwa
Zdaniem papieża Franciszka Kościół, czy to w sferze szkolnego nauczania, czy to edukacji obywatelskiej, czy zaangażowań społecznych, nie może podporządkować się zasadzie neutralności światopoglądowej rozumianej jako eliminowanie elementów religijnych z życia publicznego – pisze teolog i publicysta.
Sporo do myślenia daje wydany przed trzema laty w Argentynie zapis rozmów metropolity Buenos Aires Jorge Marii Bergoglia z rektorem Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego Abrahamem Skórką. Ta niewielka książeczka porusza bowiem wiele tematów. Zarówno tych odwiecznych – kardynał i rabin rozmawiają bowiem o Bogu i diable, o starości i śmierci, o grzechu i modlitwie. Ale sporo jest też tematów całkiem współczesnych – eutanazja, globalizacja czy małżeństwa osób tej samej płci.
Gwoli uczciwości trzeba zauważyć, że nie ma tu pełnej prezentacji poglądów Bergoglia. Czytelnik powinien pamiętać, że rozmówcy koncentrują się głównie na problemach wspólnych i zewnętrznych w stosunku do wspólnot, które reprezentują (stąd też w rozważaniach kardynała niewiele jest na przykład o sakramentach czy o świętości w Kościele). Trzeba także podczas lektury wziąć poprawkę na to, że papież Franciszek, gdyby przemawiał do nas z katedry świętego Piotra, w porównaniu z kardynałem Bergogliem rozmawiającym w Buenos Aires swoje rozważania poszerzyłby i pogłębił.
Z chemika rabin
Abraham Skórka, którego nazwisko ujawnia polskie korzenie, był argentyńskim chemikiem zajmującym się biofizyką, dopóki nie zwyciężyła w nim chęć studiowania i nauczania Biblii oraz literatury rabinicznej, której jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta