Można uniknąć korekty VAT
Automatyczny charakter zwrotu podatku naliczonego przy 150-dniowym opóźnieniu w zapłacie jest niekorzystny dla przedsiębiorców. Skorzystanie z faktoringu odwrotnego pozwala na zachowanie prawa do odliczenia
Od początku 2013 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (dalej: ustawa deregulacyjna).
Znowelizowane przepisy bez wątpienia są niekorzystne dla dłużników. W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
W przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności (art. 89b ust. 1 i 2 ustawy o VAT).
Już bez zawiadomienia
Przypomnijmy, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2012 r. dłużnik zobowiązany był do skorygowania uprzednio odliczonego podatku naliczonego jedynie w sytuacji, gdy otrzymał od wierzyciela zawiadomienie, w którym kontrahent poinformował go o skorzystaniu z ulgi na złe długi. Obecnie korekta podatku naliczonego przez dłużnika ma charakter automatyczny.
Jest niezależna od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta