Kto jest przedsiębiorcą
- Jak przepisy prawa określają przedsiębiorcę w Polsce?
Różnorodność funkcjonujących definicji „przedsiębiorców" jest ogromna. Są kontrowersyjne, a co więcej, antagonizujące teoretyków i praktyków. Tak więc w systemie funkcjonują definicje niespójne, co rodzi problemy teoretyczne i praktyczne.
W 2003 r. włączono do kodeksu cywilnego dział „Przedsiębiorcy i ich oznaczenia". Zgodnie z definicją w nim zawartą przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Oznacza to, że nie obejmuje swym zakresem, w przeciwieństwie do art. 43 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodrczej (dalej u.s.d.g.), jednostek organizacyjnych nieposiadających w ogóle zdolności prawnej, niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu są one wyodrębnione pod względem organizacyjnym, majątkowym i finansowym.
Na tym nie koniec, pojęcie przedsiębiorcy pojawia się w aktach z dziedziny publicznego prawa gospodarczego.
Zarobkowa i wytwórcza Zgodnie z przepisami u.s.d.g. działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta