Energetyka wspiera uczelnie
Debata | Nauka i biznes coraz częściej realizują wspólne projekty. Do zachodnich standardów jednak daleko.
Tomasz Furman
Przedsiębiorcy z branży energetycznej są otwarci na współpracę z uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi. Aby zaspokoić potrzeby rynku, uczelnie muszą jednak przygotowywać kadry do pracy nie na najbliższe lata, a dziesięciolecia. Z tego powodu konieczne jest, aby w studentach wykształcić nawyk samokształcenia i umiejętności miękkie, czyli kreatywność, dynamizm działania, komunikatywność, elastyczność, inicjatywę, współpracę w grupie oraz zarządzanie czasem.
Niezbędne jest też tworzenie przy uczelniach spółek z udziałem przedsiębiorców i ludzi nauki, co niewątpliwie pomogłoby studentom dostrzec, jakie zastosowanie w praktyce może mieć zdobyta wiedza. Do takich m.in. wniosków doszli uczestnicy debaty z cyklu „Śniadanie z Rzeczpospolitą" zatytułowanej „Wyzwania stojące przed polskimi uczelniami kształcącymi w zakresie energetyki i ochrony środowiska", która odbyła się w restauracji Amber Room w Warszawie.
Polityka klimatyczna i wzrost gospodarczy
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, twierdzi, że nie da się mówić o wyzwaniach stojących przed uczelniami, jeśli nie zdefiniujemy celów polskiego sektora energetycznego, a tych ciągle nie znamy. Zdaniem Malinowskiego jednym z kluczowych elementów w tym obszarze jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej. O ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta