Bez potknięć przy wręczaniu dyscyplinarki
Jeżeli szef uzna, że podwładny ciężko naruszył podstawowe obowiązki i w związku z tym chce wręczyć mu tzw. wilczy bilet, musi przestrzegać istotnych wymogów formalnych
Chodzi o to, aby nie narazić się na zarzut, że rozwiązał angaż bez zachowania okresu wypowiedzenia w sposób niezgodny z prawem. Musi więc wskazać w oświadczeniu o zwolnieniu natychmiastowym – koniecznie pisemnym (art. 30 § 3 k.p.) – przyczynę rozstania (prawdziwą, rzeczywistą i konkretną – art. 30 § 4 k.p.).
Ma także pouczyć etatowca o prawie odwołania się od tej decyzji do właściwego sądu pracy (art. 30 § 5 k.p.). Ponadto zatrudniający, u którego działa zakładowa organizacja związkowa (zoz), obligatoryjnie powiadamia ją o przyczynie uzasadniającej rozstanie (art. 52 § 3 k.p.). Jeżeli tego zaniecha, sąd pracy orzeknie o przywróceniu zwolnionego do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 56 § 1 k.p.).
Ponadto szef zdecydowany na taką formę zakończenia współpracy musi złożyć oświadczenie o rozstaniu w ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta