Kryzys już się skończył
Michael Andrew | Polska musi stać się zdecydowanie bardziej przedsiębiorcza i innowacyjna. W przeciwnym wypadku będzie jedynie źródłem taniej siły roboczej – mówi szef KPMG International w rozmowie z Anną Koper i Andrzejem Krakowiakiem.
Rz: Czy wciąż możemy mówić o globalnym kryzysie finansowym? A jeśli tak, to jak długo on jeszcze potrwa?
Nie sądzę, żebyśmy nadal mieli do czynienia z takim kryzysem. Miał on miejsce wówczas, gdy borykaliśmy się z problemami światowego systemu bankowego i finansowego. Można oczywiście wskazać kraje znajdujące się w trudnej sytuacji, która zmusza je do przeprowadzenia reform. Nazwałbym to jednak raczej normalną fazą cyklu, a nie kryzysem. Banki europejskie zostały dokapitalizowane, poprawiono regulacje i nadzór nad systemem.
Mówi pan, że wprowadzono regulacje, które mają pomóc w uniknięciu podobnego kryzysu w przyszłości. Dużą wagę przykłada się jednak również do wydatków rządowych, których celem jest stymulacja osłabionych gospodarek. Czy to dobra polityka?
Uważam, że lepiej mówić o kombinacji czynników, na które należy zwracać szczególną uwagę. Bardzo ważne są oczywiście regulacje i nadzór nad systemem bankowym. Ważne jest też jednak reformowanie gospodarek, i tu wskazałbym na pakiety stymulacyjne ze strony rządów. Nie można jednak zapominać również o zagranicznych inwestycjach bezpośrednich czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta