Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spowolnienie uderza w firmy zajmujące się audytem

30 sierpnia 2013 | Usługi audytorskie

Rozmowa | Beata Pytkowska i Agata Pietraszko z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy – Audyt

Rynek usług audytorskich w Polsce pojawił się dopiero po transformacji ustrojowej, podczas gdy na Zachodzie ma znacznie dłuższą historię. Czym różni się od bardziej rozwiniętych rynków?

Przy rozpatrywaniu różnic i podobieństw należy mieć na uwadze, że rynek usług audytorskich w Polsce jest dość młody (istnieje nieco ponad 20 lat), ale dynamicznie się rozwija, podczas gdy początki rynku usług audytorskich w krajach Europy Zachodniej oraz w USA sięgają 1887 r., czyli 100 lat wcześniej.

Cechą wspólną obu jest duża polaryzacja, przejawiająca się w znacznym udziale podmiotów z tzw. wielkiej czwórki (w jej skład wchodzą firmy audytorskie PwC Polska, Ernst&Young Polska, KPMG, Deloitte Audyt – red.). Metodologia, jak również cel badań są podobne do standardów zachodnioeuropejskich.

Istnieją jednak różnice w podejściu klientów do audytorów, co ma bezpośredni wpływ na cenę za badane sprawozdanie finansowe. W polskich realiach usługę badania sprawozdania traktuje się w dużej mierze jako zło konieczne, przykry obowiązek, kontrolę czynności zarządu, stanowiącą zagrożenie dla jego członków, a osobę biegłego rewidenta utożsamia się z kontrolującym funkcjonariuszem publicznym. Tymczasem w krajach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament