Spowolnienie uderza w firmy zajmujące się audytem
Rozmowa | Beata Pytkowska i Agata Pietraszko z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy – Audyt
Rynek usług audytorskich w Polsce pojawił się dopiero po transformacji ustrojowej, podczas gdy na Zachodzie ma znacznie dłuższą historię. Czym różni się od bardziej rozwiniętych rynków?
Przy rozpatrywaniu różnic i podobieństw należy mieć na uwadze, że rynek usług audytorskich w Polsce jest dość młody (istnieje nieco ponad 20 lat), ale dynamicznie się rozwija, podczas gdy początki rynku usług audytorskich w krajach Europy Zachodniej oraz w USA sięgają 1887 r., czyli 100 lat wcześniej.
Cechą wspólną obu jest duża polaryzacja, przejawiająca się w znacznym udziale podmiotów z tzw. wielkiej czwórki (w jej skład wchodzą firmy audytorskie PwC Polska, Ernst&Young Polska, KPMG, Deloitte Audyt – red.). Metodologia, jak również cel badań są podobne do standardów zachodnioeuropejskich.
Istnieją jednak różnice w podejściu klientów do audytorów, co ma bezpośredni wpływ na cenę za badane sprawozdanie finansowe. W polskich realiach usługę badania sprawozdania traktuje się w dużej mierze jako zło konieczne, przykry obowiązek, kontrolę czynności zarządu, stanowiącą zagrożenie dla jego członków, a osobę biegłego rewidenta utożsamia się z kontrolującym funkcjonariuszem publicznym. Tymczasem w krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta