Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy odpowiedzialność solidarna

30 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bernatowicz Krzysztof Gładych

W konsekwencji ogłoszenia upadłości jednego z małżonków cały ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości

Zgodnie z ustawą – Prawo upadłościowe i naprawcze z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków, pomiędzy małżonkami powstaje obligatoryjnie ustrój rozdzielności majątkowej.

Jeżeli małżonkowie dotychczasowo pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłościowej i nie może ulec podziałowi. Małżonek upadłego nie może więc żądać wyłączenia z masy upadłości przedmiotów, które by mu przypadły, gdyby dokonano podziału majątku wspólnego.

Przykładowy wniosek o wyłączenie:

„Wnoszę o wyłączenie z masy upadłości upadłego Jana Kowalskiego samochodu osobowego marki Seat Leon o numerze rejestracyjnym XX 0000 jako stanowiącego majątek odrębny wnioskodawczyni".

Dla tego skutku, tj. powstania przymusowej rozdzielności majątkowej małżonków, nie ma znaczenia również, czy małżonkowie w chwili ogłoszenia upadłości pozostawali w np. rozszerzonej lub ograniczonej wspólności ustawowej, czy nawet rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

Ochrona praw małżonka upadłego znajduje wyraz w przyznaniu mu wierzytelności z tytułu jego udziału w majątku wspólnym. Wierzytelność taka ma charakter pieniężny i podlega zgłoszeniu do masy upadłości. Zaspokajana jest w postępowaniu upadłościowym na zasadach ogólnych, tj. w podziale funduszów masy upadłości w kategorii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament