Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo musi wskazać, kto nadzoruje sprawy śmieciowe

30 sierpnia 2013 | Ekonomia | Łukasz Kuligowski
źródło: __Archiwum__

Wciąż mogą zdarzać się różne rozstrzygnięcia – ocenia Maciej Kiełbus, prawnik z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners.

Rz: Kto powinien sprawować nadzór nad uchwałami dotyczącymi opłat za śmieci, wojewodowie czy regionalne izby obrachunkowe?

Maciej Kiełbus: Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera szeroki katalog uchwał, jakie muszą być podjęte przez gminy. Nie zawiera jednak przepisów szczególnych, które dotyczą instytucji nadzorczych. Dlatego właściwość organów nadzoru rozstrzygamy tak jak we wszystkich innych sprawach, a więc przez pryzmat ustawy o samorządzie gminnym czy ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, oczywiście z uwzględnieniem Konstytucji RP. Wskazuje ona, że organami nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego jest prezes rady ministrów, wojewoda, a w sprawach finansowych regionalna izba obrachunkowa (RIO). I dlatego uchwały dotyczące odpadów komunalnych powinny trafiać pod nadzór wojewodów, poza tymi które dotyczą opłat za odbiór odpadów. Nad tymi nadzór powinny mieć regionalne izby obrachunkowe.

W Lublinie Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nadzór nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament