Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za zerwanie kontraktu opodatkowane ryczałtem

30 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Przemysław  Szabat konsultant podatkowy Marek Kolibski, Andrzej Nikończyk, Michał Dec  & Partnerzy sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Przemysław Szabat konsultant podatkowy Marek Kolibski, Andrzej Nikończyk, Michał Dec & Partnerzy sp.k.

Przychodem z tytułu najmu jest nie tylko czynsz, tj. wynagrodzenie wynajmującego wynikające bezpośrednio z umowy, ale wszystko to, co uzyskuje najemca na jej podstawie

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu użytkowego, które są opodatkowane zryczałtowanym PIT. W maju 2010 r. jako jeden z sześciu współwłaścicieli wynajęła lokal spółce. Czynsz z tej umowy był opodatkowany VAT. Umowa najmu została zawarta na czas określony, tj. do maja 2015 r. Jednak przed upływem tego okresu najemca poprosił o wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Wskazał na nierentowność i nieopłacalność prowadzenia działalności w najmowanym lokalu.

Strony doszły do porozumienia i umowa została rozwiązana z przyczyn leżących po stronie najemcy. Wynajmująca (tak samo ja pozostali współwłaściciele) uzyskała odszkodowanie w kwocie 50 tys. zł netto.

Podatniczka zapytała, czy kwotę tę uzyskaną od najemcy w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód z najmu lokalu. Jej zdaniem tak,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament