Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy ma prawo do rzetelnej obrony

30 sierpnia 2013 | Prawo | Andrzej Zwara
Andrzej Zwara
źródło: materiały prasowe
Andrzej Zwara

Przepisy powinny dawać obywatelowi pewność, że znajdzie obrońcę, który nie będzie miał konfliktu interesów i któremu można powierzyć wszystkie informacje – pisze adwokat.

Nie mogę nie odnieść się do treści publikacji radcy prawnego Macieja Bobrowicza pt. „Powrót do »nocy teczek«", jaka ukazała się na łamach „Rzeczpospolitej" 29 sierpnia br. Nie mogę jej przemilczeć, bo uproszczenia i zbitki logiczne tam zawarte, łączące memorandum wysłane do władz państwowych z twierdzeniami zawartymi w publikacji adwokata Andrzeja Nogala pt. „Agenci tajnych służb będą obrońcami", nijak się mają do siebie. To właśnie takie insynuacje i takie parabole szkodzą całemu środowisku prawniczemu, szkodzą procesowi dobrej legislacji, a wreszcie interesowi publicznemu.

Nigdy ani ja, ani żaden przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej biorący udział w procesie legislacyjnym obejmującym nowelizację przepisów kodeksu postępowania karnego nie twierdziliśmy, że radcowie prawni są tajnymi współpracownikami służb specjalnych.

Problem legislacja

Twierdzimy natomiast, że taką możliwość przewidział ustawodawca w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu z 2002 r. oraz w podobnych ustawach dotyczących służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego i w ustawie o CBA. Powołując się na te akty prawne nie można obrazić radców, bo to przecież ustawodawca przewidział taką możliwość tajnej współpracy służb specjalnych demokratycznego państwa z radcami prawnymi. Przywoływanie „nocy teczek" przez prezesa Macieja Bobrowicza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament