Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezcenne wsparcie z zewnątrz

30 sierpnia 2013 | Usługi audytorskie
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Audyt finansowy jako szeroko pojęte usługi biegłego rewidenta związane z badaniem sprawozdań finansowych można podzielić na dwie kategorie: obligatoryjną, wymaganą przez przepisy prawa, oraz fakultatywną, uzależnioną jedynie od potrzeb jednostki.

Do kategorii obligatoryjnej zalicza się między innymi obowiązkowe badanie rocznych sprawozdań finansowych jednostek określonych w artykule 64 ustawy o rachunkowości – wyjaśnia Stacy Ligas, partner, szef departamentu audytu instytucji finansowych KPMG.  – Jest to najbardziej powszechnie kojarzony rodzaj audytu.

Przepisy prawa nie ograniczają jednak obowiązku weryfikacji jedynie do rocznych sprawozdań finansowych – np. półroczne sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych podlegają obowiąz- kowi przeglądu, który, choć regulowany innymi standardami niż badanie sprawozdań finansowych, jest kolejną powszechną i obligatoryjną czynnością wykonywaną przez audytorów. Obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta podlega również np. sprawozdanie założycieli spółki akcyjnej.

Według Stacy Ligas zakres nieobligatoryjnych usług audytorskich jest jeszcze szerszy. Obejmuje, oprócz badania i przeglądów sprawozdań „niewymuszonych" przepisami, takie czynności jak badanie wybranych pozycji w sprawozdaniu finansowym, badanie informacji finansowych sporządzonych w szczególnych celach czy też wykonanie uzgodnionych procedur w odniesieniu do informacji finansowych.

Dla kogo audyt?

Audytorzy najczęściej zatrudniani są do przeprowadzania badań i przeglądów sprawozdań finansowych wymaganych przepisami prawa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament