Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Układ z życiem

30 sierpnia 2013 | Kultura | Janusz Drzewucki
Wiesław Myśliwski nigdy nie spieszy się z ukończeniem powieści
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Wiesław Myśliwski nigdy nie spieszy się z ukończeniem powieści
źródło: Nieznane

Warto było czekać aż siedem lat na powieść „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego. Trudno się od niej oderwać. Premiera 4 września.

Nie jest to ani powieść sensacyjno-kryminalna, ani polityczna, nie jest to także powieść z kluczem, ale czyta się ją jednym tchem. Dla tej książki można zarwać noc.

Tytuł utworu pochodzi z gry w karty, w pokera gra się tu nie raz i nie dwa, lecz nie jest to utwór o pokerzystach, podobnie jak „Czarodziejska góra” Tomasza Manna nie jest opowieścią o gruźlikach.

„Ostatnie rozdanie” ukazuje się w siedem lat po „Traktacie o łuskaniu fasoli” i w siedemnaście lat po „Widnokręgu”, za które to powieści Myśliwski został uhonorowany Nagrodą Nike. Jako jedyny z pisarzy dwukrotnie. Czy zdobędzie Nike po raz trzeci? Nie ma co prorokować, ale wielce to prawdopodobne.

Z góry trzeba zaznaczyć, że 81-letni dzisiaj pisarz nie jest autorem bestsellerów, lecz arcydzieł, które szczęśliwie okazują się także przebojami wydawniczymi. Taki właśnie arcydzielny wymiar miały nie tylko obie książki nagrodzone Nike, ale także wczesne powieści „Nagi sad” (1967) oraz „Pałac” (1970), nie mówiąc już o „Kamieniu na kamieniu” (1984), uznawanym przez wielu krytyków za opus magnum Myśliwskiego.

Dramaty i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament