Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rak prostaty. Pozbawieni leku

30 sierpnia 2013 | Kraj | Piotr Górski

Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię mającą nakłonić mężczyzn do badań służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów, po czym odbiera wielu z nich możliwość leczenia.

Rak prostaty jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń u mężczyzn. Co roku odnotowujemy w Polsce 9 tys. nowych zachorowań. Codziennie umiera z jego powodu ponad 10 mężczyzn.

Oszukać chorobę

– To wyjątkowo wredny rak, potrafi długo być w stadium niemym klinicznie, co powoduje brak wczesnych objawów. Często więc wykrywany jest w stadium rozsianym – mówi prof. Leszek Borkowski, konsultant Komisji Europejskiej ds. farmakologii, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, były szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Eksperci są zgodni – ten typ nowotworu z czasem uodparnia się na stosowane terapie. Można go jednak oszukać, zmieniając leki, co przedłuża życie pacjenta. Dlatego – tak jak w przypadku np. nadciśnienia – w palecie leków powinniśmy mieć wiele rodzajów broni.

Tymczasem pacjentom w zaawansowanym stadium choroby właśnie odbiera się możliwość znacznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament