Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego Syria ma znaczenie

30 sierpnia 2013 | Świat | Agata Kaźmierska
Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej powinni skończyć pracę dziś i wyjechać z Syrii jutro
źródło: Nieznane
Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej powinni skończyć pracę dziś i wyjechać z Syrii jutro

Rosja podbija stawkę i wysyła okręty na Morze Śródziemne, a Damaszek straszy Europę atakiem chemicznym.

„Jeśli optymiści w Pentagonie sądzą, że Rosja znów ograniczy się do ostrzeżeń i wyrażania gniewu, jak było w przypadku Iraku czy Jugosławii, to mogą się zdziwić” – napisała w redakcyjnym komentarzu „Komsomolska Prawda” ostrzegając, że zachodnia interwencja w Syrii może eskalować do poziomu, jaki osiągnął kryzys kubański w 1962 r.: „Czasy się zmieniły. Do stracenia jest dużo, a Moskwa tym razem nie ustąpi. Kto pęknie pierwszy: Putin czy Obama?”

Wkrótce potem agencja Interfax podała, że na Morze Śródziemne wyruszyły niszczyciel Floty Północnej oraz krążownik rakietowy „Moskwa”. Dołączą do 16 innych okrętów marynarki wojennej FR w regionie. Ich jedyną bazą tam jest syryjski port Tartus. Wczoraj po południu pojawiła się też informacja, że w kierunku syryjskiego wybrzeża zmierza kolejny, piąty już niszczyciel amerykański, „USS Stout” uzbrojony w pociski manewrujące.

Szef rosyjskiej dyplomacji powtarza, że jego kraj „nie ma planów, by z kimkolwiek iść na wojnę”, ale posunięcia Kremla – podobnie jak innych sojuszników Assada – coraz mocniej obnażają, o jak wysoką stawkę chodzi w tym konflikcie.

Na razie wszyscy grają w nim na czas. Świadczyć o tym może choćby niespodziewana prośba rządu w Damaszku, by inspektorzy jeszcze nie wyjeżdżali z Syrii, choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament