Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korpus niezależnych prokuratorów

30 sierpnia 2013 | Prawo | Bartłomiej Ciążyński
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Bartłomiej Ciążyński
źródło: materiały prasowe
Bartłomiej Ciążyński

Sposobem na uzdrowienie prokuratury nie jest jej uzależnienie od rządu. Może nim być ustanowienie korpusu niezależnych prokuratorów – pisze radca prawny.

Prokuratura zawodzi. Pokazuje to wysyp prokuratorskich porażek. Na pierwszy plan wysuwają się sprawy, w których oskarżyciele publiczni skonstruowali niespójny, niepoparty rzetelnym materiałem dowodowym akt oskarżenia, co skutkowało jego miażdżącą oceną przez Sąd i uniewinnieniem oskarżonych, jak w procesie o podżeganie do zabójstwa gen. Papały. Ostatnio wrocławski Sąd Okręgowy uniewinnił również oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości przy sprzedaży spółek ubezpieczeniowych, a w toku postępowania ujawniono, że prowadzący śledztwo szukali materiałów obciążających polityków lewicy m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego.

Z drugiej strony prokuratura odmawia wszczęcia śledztw lub je umarza, w sprawach, w których ściganie wydaje się konieczne, uznając np., że  swastyka nie jest symbolem faszyzmu, a „azjatyckim symbolem szczęścia". Sprawy karnogospodarcze – jak ta dotycząca Amber Gold – pokazują niewydolność postępowań i niekompetencje. Praktyka zaś wskazuje, że na salach sądowych prokuratorzy prezentują niski poziom przygotowania i zaangażowania.

Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności i czuwanie nad ściganiem przestępstw. Problem dotyczy zatem organu, który w imieniu państwa realizuje jego fundamentalny cel – chroni swoich obywateli przed bezprawiem i ściga tych, którzy bezprawia się dopuścili. Skąd ta patologia?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9626

Wydanie: 9626

Spis treści

Kongres Medycyny Estetycznej

Zamów abonament