Wizyta fiskusa musi być poprzedzona zawiadomieniem
Poinformowanie podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w jego firmie musi przebiegać zgodnie z prawem. W przeciwnym razie organy nie będą mogły wykorzystać zebranego materiału, aby obciążyć go finansowo
Niezależnie od tego, czy kontrola podatkowa będzie prowadzona u przedsiębiorcy, czy też osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, zasadniczo podjęcie jakichkolwiek działań powinno być poprzedzone doręczeniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jest to dokument, który powinien spełniać wymogi ściśle przewidziane przez prawo i być doręczony w określonym czasie. Jednak może wystąpić również sytuacja, kiedy kontrola zostanie wszczęta bez uprzedniego doręczenia zawiadomienia >patrz ramka.
Oznaczenie organu pozwoli stwierdzić, czy kontrolę prowadzić będzie właściwa instytucja. Kontrolowany musi być dokładnie oznaczony. Ma to duże znaczenie np. w sytuacji, gdy kontrola może być prowadzona wobec osoby fizycznej, odrębnie w odniesieniu do spółki komandytowej, w której ta osoba jest wspólnikiem, i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest członkiem zarządu.
Zakres kontroli także musi być ściśle oznaczony – ma dotyczyć konkretnego podatku za dany okres rozliczeniowy.
Istotnym elementem zawiadomienia jest pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji. Pozwala to podatnikowi na skorygowanie deklaracji jeszcze przed wszczęciem kontroli. Deklarację można skorygować także po dacie doręczenia zawiadomienia. Podatnik nie będzie jednak w takim przypadku mógł skorzystać z prawa do naliczania odsetek za zwłokę w obniżonej wysokości, czyli 75...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta