Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część świadczeń prawie dla wszystkich

13 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

Urlop macierzyński można rozpocząć najpóźniej w dniu porodu. Przed przewidywaną jego datą wolno wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni.

Wymiary urlopów wynoszą (przy urodzeniu jednego dziecka przy porodzie): macierzyński – 20 tygodni, dodatkowy macierzyński – 6 tygodni i rodzicielski – 26 tygodni. Nieco więcej wolnego przysługuje, gdy rodzą się wieloraczki. To uprawnienie, które mają tylko pracownicy. W ich trakcie należy się zasiłek macierzyński.

Samozatrudnione nie mają co prawda urlopów, ale przysługuje im prawo do zasiłku macierzyńskiego przez tyle samo czasu, ile trwają podane urlopy.

W obu wypadkach kobiety mają wybór, jak długo chcą korzystać z wolnego, z pewnymi ograniczeniami zwłaszcza przy macierzyńskim. Poza tym jeśli chcą wziąć urlop rodzicielski, najpierw muszą w pełnym wymiarze wybrać macierzyński i dodatkowy macierzyński.

Etatowa pracownica nie musi obawiać się utraty dochodów, nawet jeśli jej angaż jest terminowy. Jeśli matka jest zaangażowana na umowę na czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9714

Wydanie: 9714

Spis treści
Zamów abonament