Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwa skuteczność złej punktacji

13 grudnia 2013 | Menedżer
Kryteria ocen muszą być porównywalne dla wszystkich pracowników
źródło: 123RF
Kryteria ocen muszą być porównywalne dla wszystkich pracowników

Oceny pracowniczej nie należy używać jako narzędzia do straszenia zespołu. Stosowane kryteria muszą być przy tym obiektywne i sprawiedliwe. Nie warto poświęcać na to czasu, jeśli badanie ma być jednorazowe.

Katarzyna Gospodarowicz

Coraz więcej pracodawców przekonuje się, że ocenianie pracowników to istotne narzędzie w zarządzaniu kadrami. Chodzi przy tym nie tylko o systematyczne badanie merytorycznej pracy w celu wyciągnięcia w porę konsekwencji wobec podwładnego, ale o regularne analizowanie potencjału kadry. W ten sposób można skutecznie określić strategię personalną czy choćby budować plany kadrowe.

Pracownicy powinni nieustannie podlegać ocenom przełożonych od momentu rekrutacji. Najlepiej, gdyby ten proces składał się z oceny bieżącej (najczęściej wykonywanej przez bezpośredniego przełożonego) oraz okresowej – prowadzonej według ściśle określonych procedur w ustalonych z góry przedziałach czasu.

Celem przeprowadzania tych ocen powinno być stymulowanie zachowania podwładnych i motywowanie ich do podejmowania dalszego rozwoju. Pracodawcy pozwala dodatkowo na poznanie potrzeb szkoleniowych w jego firmie bądź konieczności przesunięcia pracownika tak, aby można było najlepiej wykorzystywać jego potencjał. Skorzystanie z wyników oceny zależy jednak od tego, czy proces ten zostanie przeprowadzony prawidłowo.

W zgodnie z zasadami

Po pierwsze, należy się stosować do nakazu stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny podwładnych oraz wyników ich pracy, o którym mowa w art. 94 pkt 9 kodeksu pracy. Ten obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9714

Wydanie: 9714

Spis treści
Zamów abonament