Wychowawczy tylko dla pracowników
Muszą jednak legitymować się co najmniej 6-miesięcznym zatrudnieniem. Wlicza się tu poprzednie okresy pracy.
Od 1 października 2013 r. jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 z 36 miesięcy tego urlopu do ukończenia przez dziecko 5 lat. Pozostała część wolnego przysługuje tylko drugiemu. Wspólnie można się zajmować potomkiem przez 4 miesiące. Urlop można wziąć w 5 częściach, nie muszą one następować po sobie bezpośrednio. Rodzice niepełnosprawnych dzieci mają prawo wykorzystać dodatkowe 36 miesięcy wychowawczego, zanim dziecko skończy 18 lat.
W trakcie wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym – z budżetu państwa finansowane są składki emerytalne i rentowe (jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty ani innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych). Podstawa wymiaru wynosi maksymalnie 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (przy czym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy i nie może być niższa niż 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – art. 18 ust. 5b ustawy o sus). Przysługuje także ubezpieczenie zdrowotne (art. 66 ust. 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa zdrowotna).
Nowością dla biznes-matek jest to, że od 1 września 2013 r. można zawiesić działalność gospodarczą w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta