Zakup samochodu w komisie jest bezpieczny tylko dla konsumenta
Wbrew obiegowej opinii, nabycie używanego pojazdu u pośrednika jest znacznie korzystniejsze niż bezpośrednio u właściciela. Zasada ta dotyczy wyłącznie osób fizycznych.
Rynek samochodów używanych jest w dużej mierze oparty na działalności komisów. Zdarzają się przypadki, że po przejechaniu kilkudziesięciu czy kilkuset kilometrów w pojeździe nabytym w komisie ujawnia się wada utrudniająca lub wręcz uniemożliwiająca dalszą jazdę. W zdecydowanej większości przypadków wada ta istniała już w momencie sprzedaży. W takiej sytuacji właściciel komisu broni się, twierdząc zwykle, że o usterce niczego nie wiedział. Takie tłumaczenie będzie wystarczające tylko w przypadku, gdy nabywcą jest przedsiębiorca. Ochrona konsumenta jest w tej sytuacji bardzo szeroka tj. taka jak przy nabyciu rzeczy nowej.
Istota umowy
Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Na podstawie art. 770 kodeksu cywilnego komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta