Pieniądze dla gminy po wyroku
Finanse | Jednostka samorządu terytorialnego pokrzywdzona przestępstwem może wystąpić o odszkodowanie w postępowaniu karnym. Musi to zrobić najpóźniej do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej.
Arkadiusz Jaraszek
Dochodzenie roszczeń majątkowych możliwe jest nie tylko w postępowaniu cywilnym. Wytoczenie powództwa cywilnego – tzw. powództwa adhezyjnego – może nastąpić także w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 62 kodeksu postępowania karnego pokrzywdzony może, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.
Pokrzywdzonym przestępstwem może być nie tylko osoba fizyczna, ale też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej (art. 49 § 2 kodeksu postępowania karnego). Powództwo adhezyjne może zatem wytoczyć także gmina, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo i jest pokrzywdzona.
Na wytoczenie swojego powództwa gmina ma czas najpóźniej do rozpoczęcia przewodu sądowego. Zgodnie z art. 385 procedury karnej przewód sądowy rozpoczyna odczytanie aktu oskarżenia. Powództwo takie może oczywiście zostać wytoczone wcześniej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta