Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec polskiego wieku

11 stycznia 2014 | Plus Minus | Andrzej Konikiewicz
„Światło i dźwięk” Lech Jęczmyk, Zysk i S-ka, 2013
źródło: Plus Minus
„Światło i dźwięk” Lech Jęczmyk, Zysk i S-ka, 2013

Lecha Jęczmyka czytaliśmy, być może nie zawsze kojarząc ten fakt, na długo przedtem, zanim na serio sięgnął po pióro jako autor. Czytaliśmy go, sięgając – by pozostać przy Anglosasach – po Briana Aldissa i najlepsze powieści Kurta Vonneguta, po Ursulę LeGiun i Kazuo Ishiguro, nie mówiąc już o „Paragrafie 22" Josepha Hellera i powieściach Philipa K. Dicka. Tak to jest: dobra literatura obca dociera do nas opowiedziana przez dobrych tłumaczy, za pośrednictwem ich słownictwa i ich oddechu.

Kilka lat temu Lech Jęczmyk zaczął wydawać kolejne zbiory szkiców: łączyła je wspólna fraza „Nowe Średniowiecze", stanowiąca każdorazowo rdzeń tytułu, piekielna erudycja i lekkość, z jaką autor płynął w swych rozważaniach pod prąd. Wydawca i recenzenci zwykli reklamować tę, jak dotąd, trylogię jako niepokorne rozważania o współczesnej cywilizacji zachodniej. To, co fascynowało i przerażało zarazem (lęk, jak wiadomo, bywa dobrą zanętą) w jego rozważaniach nad końcem świata i wolności, jakie znamy, było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9735

Wydanie: 9735

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament