Czy leci z nami kucharz
Kosmos | Prawdziwy stek na orbicie? Czemu nie, naukowcy chcą opracować sztukę kulinarną dla przyszłych wypraw - pisze Krzysztof Urbański.
Zapewnienie astronautom diety odpowiedniej jakości to nierozwiązany na razie problem. Od lat nurtuje specjalistów planujących podróże kosmiczne. Na razie jednak wysiłki przynoszą mierne rezultaty.
Jednym z pomysłów jest wykorzystanie drukarek 3D do produkcji... posiłków w kosmosie. Choć dziś to brzmi fantastycznie, jest całkiem poważnie rozpatrywane. Drukowanie potraw ma być jednym z najważniejszych sposobów przygotowywania żywności.
Pierwsze urządzenia do drukowania pożywienia zaprezentowane zostały na wystawie elektroniki CES 2014 w Las Vegas. Drukarki do produkcji czekolady i innych słodyczy będą dostępne jeszcze w tym roku.
W sierpniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi pierwsza drukarka, która będzie testowana w warunkach nieważkości. W 2016 roku na stację wysłane zostanie kompletne laboratorium 3D Additive Manufacturing Facility. Będą tam testowane sposoby druku z wykorzystaniem różnych składników. Menu astronautów nie może być monotonne. Dlatego podczas podróży jednego dnia urządzenie będzie musiało wydrukować stek, a kolejnego makaron lub pizzę. I tak na zmianę przez kilkaset dni podróży na Marsa.
Katorga tubek i proszku
Chińczycy myślą natomiast o uprawie warzyw na przykład w bazach na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta