Koniec Polski kolonialnej
W tym roku polscy żołnierze będą wprawdzie przebywali w Afganistanie, Mali, Republice Środkowej Afryki, Kosowie i Bośni, ale to ledwie cień dawnego zaangażowania w zamorskie ekspedycje. I dobrze.
W niewielkim bowiem stopniu poprawiają one bezpieczeństwo państwa, narażają budżet Ministerstwa Obrony na zbędne koszty, a z geopolitycznego punktu widzenia w ogóle trudno uzasadnić nasz niedawny entuzjazm dla interwencji.
Znaczące polskie siły przebywały, często także walczyły, przez pięć lat w Iraku i siedem w Afganistanie. W okresach szczytowych w tym pierwszym stacjonowało 2500 żołnierzy, w drugim – 2600. W 2009 r. Polska miała wojska w siedmiu krajach na trzech kontynentach (Afganistan, Irak, Czad, Kosowo, Bośnia, Syria, Liban), choć – poza Afganistanem – były to małe oddziały lub grupy szkoleniowe. W 2006 r. zdarzyło nam się nawet wysłać żandarmów do Konga. Niewiele państw europejskich ekspediowało wojska za morza z takim rozmachem.
1
Wolna Polska odziedziczyła po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta