Gmina poręczy kredyt swojej spółce
Gwarancja udzielona przez samorząd podmiotom realizującym w jego imieniu inwestycje nie ma charakteru nieodpłatnego świadczenia. Nie uzyskują więc one przychodu z tego tytułu.
- Realizacja przedsięwzięcia inwestycyjnego leżącego w gestii gminy czasem odbywa się przy udziale wyznaczonego podmiotu, np. komunalnej spółki kapitałowej. Realizacja projektu często wymaga zaciągnięcia przez wykonawcę pożyczki. Jednostka samorządu terytorialnego udziela wówczas takiej spółce poręczenia. Czy poręczenie udzielone wykonawcy przez gminę na podstawie zawartej umowy poręczenia jest dla tego podmiotu nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT przychodami są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia. Jednak w orzecznictwie i interpretacjach podatkowych ugruntował się pogląd, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie podatkowym, posiada szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje bowiem zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy (uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 listopada 2002 r., FPS 9/02; uchwała NSA z 16 października 2006 r., II FPS 1/06).
W ramach działalności
W kwestii ewentualnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta