Na jakiej zasadzie firma może korzystać z oprogramowania
Wspólnym mianownikiem umów SaaS jest często jedynie cel, czyli umożliwienie przedsiębiorcy korzystania z oprogramowania, bez konieczności jego instalacji w systemach tworzonych lub administrowanych przez niego.
Umowy Software as a Service (oprogramowanie jako usługa – SaaS) to coraz bardziej powszechna forma udostępniania przedsiębiorcom oprogramowania komputerowego i alternatywa dla klasycznych umów licencyjnych, szczególnie wykorzystywana w przypadku tzw. chmur obliczeniowych (cloud computing). Takie nowe modele korzystania z oprogramowania są interesujące dla przedsiębiorców ze względów technicznych (korzystanie z oprogramowania nie wymaga tworzenia własnych systemów informatycznych), finansowych (zazwyczaj niższe są nakłady początkowe na korzystanie z oprogramowania), podatkowych (pozwala potencjalnie traktować wydatki na korzystanie z oprogramowania jako koszty uzyskania przychodów, nie zaś, jak przy licencji, jako wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji).
Charakter kontraktów
Zgodnie z umowami SaaS przedsiębiorcy zdalnie udostępniane jest oprogramowanie zainstalowane na serwerach tzw. providerów, którzy świadczą także usługi utrzymania (serwisu) tego oprogramowania i zapewniają jego dostępność dla przedsiębiorcy w określonym czasie i przy z góry założonej wydajności pracy (tzw. SLA). Umowy SaaS wywołały spore kontrowersje wśród prawników co do ich zgodności z polskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta