Klauzula o wypowiedzeniu zmienia rodzaj umowy
Członka zarządu można zatrudnić na podstawie umowy na czas wykonania określonej pracy. Nie powinna ona przewidywać możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia, ponieważ należałoby ją wówczas kwalifikować jako zawartą na czas określony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strony niewątpliwie kierowały się zamiarem zawarcia umowy na czas wykonania określonej pracy i – mimo postanowienia o możliwości jej wypowiedzenia – i tak zawarłyby umowę takiego rodzaju.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 2013 r. (II PK 155/12).
Stan faktyczny
Prezes zarządu został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w której strony wskazały, że zostaje zawarta na czas pełnienia tej funkcji – tj. do dnia odbycia walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zatwierdzającego sprawozdanie zarządu za rok obrotowy, będący ostatnim rokiem kadencji. Zastrzegły również, że odwołanie z funkcji prezesa będzie równoznaczne z wypowiedzeniem umowy.
Spółkę, w której zatrudniony był prezes zarządu, przejął inny pracodawca. Wydał on pracownikowi świadectwo pracy, uznając, że zawarta z nim umowa wygasła z uwagi na niemożność dalszego pełnienia funkcji prezesa zarządu. Pracownik odwołał się do sądu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta