Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychowawczy nie gwarantuje azylu

05 lutego 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Przekonanie, że złożenie wniosku o urlop wychowawczy uchroni przed utratą etatu, nie jest do końca zgodne 
z prawdą. Jest kilka wyjątków, kiedy zakaz rozstania z rodzicem nie obowiązuje.

Etat osoby korzystającej z urlopu wychowawczego objęty jest szczególną ochroną. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu do dnia jego zakończenia. Wyjątkowo jest to dopuszczalne w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także wtedy, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zasadniczo więc od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy szef ma związane ręce i nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy ani jej rozwiązać w rygorze natychmiastowym. Ten zakaz obowiązuje go do końca trwania tego wolnego.

Jednak art. 1861 § 1 kodeksu pracy przewiduje dwa wyjątki od tego ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o wspomnianą już możliwość rozwiązania umowy w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.). Kolejny wyjątek wynika z ustawy 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9756

Wydanie: 9756

Spis treści
Zamów abonament